Newsletter

18 August 2017

QLD STATE TEAM AEROBICS 2017

Congratulations to athletes and officials who have been selected to represent Queensland in Bendigo for Australian Aerobic Championships in September

Abby Lavin

Adrenaline Aerobics and Fitness

Annalise Gowing

Adrenaline Aerobics and Fitness

Breanna Goodale

Adrenaline Aerobics and Fitness

Cara Bedford

Adrenaline Aerobics and Fitness

Claudia Scannell

Adrenaline Aerobics and Fitness

Ella McFadden

Adrenaline Aerobics and Fitness

Ella Proberts

Adrenaline Aerobics and Fitness

Ella Sharland

Adrenaline Aerobics and Fitness

Emily Treston

Adrenaline Aerobics and Fitness

Esther Tamone

Adrenaline Aerobics and Fitness

Gemma Carter

Adrenaline Aerobics and Fitness

Gemma Morris

Adrenaline Aerobics and Fitness

Ghielaina Waigh

Adrenaline Aerobics and Fitness

Jessica Moten

Adrenaline Aerobics and Fitness

Jorja Knott

Adrenaline Aerobics and Fitness

Kristiana Feron-Farrell

Adrenaline Aerobics and Fitness

Lauren Huston

Adrenaline Aerobics and Fitness

Madelyne Arthur

Adrenaline Aerobics and Fitness

Madison Loch

Adrenaline Aerobics and Fitness

Paris Waigh

Adrenaline Aerobics and Fitness

Peggy Tamone

Adrenaline Aerobics and Fitness

Phoebe Bergh

Adrenaline Aerobics and Fitness

Samantha Knott

Adrenaline Aerobics and Fitness

Shona Lynch

Adrenaline Aerobics and Fitness

Sophie Carozza

Adrenaline Aerobics and Fitness

Sophie Warner

Adrenaline Aerobics and Fitness

Thoma O'Sullivan

Adrenaline Aerobics and Fitness

Brooke Dean

Club Aerofit

Grace Owen

Club Aerofit

Holly Munn

Club Aerofit

Jaina Currie

Club Aerofit

Jasmine Williams

Club Aerofit

Kira Skillern

Club Aerofit

Poppy Barrett

Club Aerofit

Shae McIntosh

Club Aerofit

Taylor Clayton

Club Aerofit

Alexandra Tree

Intensity Aerobics and Fitness

Alison Date

Intensity Aerobics and Fitness

Amara Ezzy

Intensity Aerobics and Fitness

Ashleigh Elvin

Intensity Aerobics and Fitness

Eliza Tree

Intensity Aerobics and Fitness

Kaya Kurtukoff

Intensity Aerobics and Fitness

Soraya Le Marshall

Intensity Aerobics and Fitness

Chelsea Ledger

MyDynamics & Fitkids Club Buderim

Hunter Smith

MyDynamics & Fitkids Club Buderim

Jordana Madden

MyDynamics & Fitkids Club Buderim

Olivia Ledger

MyDynamics & Fitkids Club Buderim

Abbey Johnson

Premier Gymnastics Academy

Alice Di Betta

Premier Gymnastics Academy

Annabelle Mitchell

Premier Gymnastics Academy

Georgia Harvey

Premier Gymnastics Academy

Hollie-Kate Melia

Premier Gymnastics Academy

Jasminder Simon

Premier Gymnastics Academy

Jema Gilchrist

Premier Gymnastics Academy

Kayli Bell

Premier Gymnastics Academy

Kiranjit Simon

Premier Gymnastics Academy

Lily Bock

Premier Gymnastics Academy

Loralie Gould

Premier Gymnastics Academy

Mercedes Mcintyre

Premier Gymnastics Academy

Milli Carrington

Premier Gymnastics Academy

Alex Young

Premier Gymnastics Academy

Miss. Ava Challen

Premier Gymnastics Academy

Mya Ward

Premier Gymnastics Academy

Natalie Geale

Premier Gymnastics Academy

Sabelle Morrow-Woods

Premier Gymnastics Academy

Sarah Park

Premier Gymnastics Academy

Sarah Pinango-Dao

Premier Gymnastics Academy

Skye Mckibben

Premier Gymnastics Academy

Sophie Lillicrap

Premier Gymnastics Academy

Tessa Boardman

Premier Gymnastics Academy

Yena Lee-Kang

Premier Gymnastics Academy

Dana Henley

Redland City Gymsports Inc.

Darcy Lawton

Showtime Aerobic Gymnastics

Daisy Miles

Showtime Aerobic Gymnastics

Molly Miles

Showtime Aerobic Gymnastics

Nicola Bunker

Showtime Aerobic Gymnastics

Olivia Angell

Showtime Aerobic Gymnastics

Denise Rookwood

Team Manager

Desiree Lees

Asst Manager

Jodi Sleaford

Head Coach

Nicky Donaldson

Asst Coach

Michaela Warren

Team Coach

Priscilla Pickering

Judge

Christopher Behan

Judge

Lynda Ezzy

Chaperone

Kylie Mitchell

Chaperone

Pettina Bateman

Chaperone

Kristie McKibben

Chaperone

Pamela Gosbell

Chaperone

STATE TEAM TRAINING - COMPULSORY

Extract from 2017 Aerobic Gymnastics Gymsport Regulations:
8.12   State Team Meeting & Training Workshop
All clubs are advised that State Team Meeting & Training Workshop is compulsory
· Injured Athletes must attend as observers
· Non-attendance may jeopardise an Athlete's place in the State Team
· If, due to extraordinary circumstances, an Athlete is unable to attend a training session, a letter of explanation must be submitted (prior to the training date) to the Aerobics Sports Management Committee via the GQ Aerobic Gymnastics Program Manager
State Team Training dates are as follows:
  • Level 3 to 5 - Sunday 27 August - Tallebudgera State School - Gold CoastGuest Presenter - Britt Portelli  (Workshop will follow State Team training session & will be open to all athletes. There will be a cost to attend the Workshop)
Proposed Times -
  • 9.30am   - State Team Meeting with Denise - Parents & Level 3 to 5 athletes
  • 10.00am to 12.30pm - Level 3 to 5 State Team training session - schedule TBA 1.00pm to 2.30pm - Britt Portelli Workshop - more details on workshop coming soon.                                                                          
  • Level 6, 7, International & Aerodance - Saturday 2 September - Camp Hill State School - Brisbane
Guest Judge - Deborah Greenbaum (Deb will not  judge & give feedback to Senior International athletes)
 
Times for State Team Training for Level 6 & above will be confirmed as soon as possible.